Bilinen-En-Tehlikeli-5-Cinsel-Hastalik

Bilinen En Tehlikeli 5 Cinsel Hastalık

By New Cialis | 9/9/2019 12:00:00 AM | Cinsel Hastalık |

Gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülen ve cinsel birleşme sonucunda bulaşan hastalıklar, dünya genelinde birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açıyor. Bu yazımızda sizler için tarihte görülen en tehlikeli 5 cinsel hastalığı açıklamaya çalışacağız. İşte cinsel birleşme sonucunda bulaşan, milyonlarca insanın ölümüne neden olan en tehlikeli 5 cinsel hastalık;

 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

 1- Genore (Belsoğukluğu)

 Genç yaşlarda daha çok görülen genore, bir bakteri hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Hastalık, anal veya oral yollarla bulaşır. Genore hastalığı önemli belirtilere sahip olmadığından, hiç farkına bile varılmadan ilerleme göstermektedir. Teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bu hastalığın, ilerleme döneminde ise ciddi tehditler oluşturduğu söylenebilir. Her yıl 20 milyon kişinin bu hastalığa yakalandığı ve ölüm oranlarının %1 civarlarında olduğu tahmin ediliyor.

 2- Hepatit B

 Dünya tarihinde görülen en önemli ölümcül hastalıklar listesinde yer alan Hepatit B, en tehlikeli cinsel hastalıklar arasında bulunuyor. Aşılanma ile korunmanın sağlandığı bu bulaşıcı hastalığın dünya genelinde yaklaşık olarak 400 milyon taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. Bu taşıyıcılara her yıl 50 milyon kişi daha katılıyor.

 Cinsel temasla en kolay bulaşan hastalıklar arasında bulunan hepait b'nin ölüm riski ise oldukça yüksek oranlı. Hastalığı taşıyan kişilerin yüzde 30'u karaciğer kanseri ve siroz yüzünden hayatını kaybediyor. Her ne kadar cinsel bir hastalık olarak görülmese bile, cinsel yolla kolayca bulaştığından ve ölüm oranlarının yüksek olmasından dolayı bu hastalığı da listemizde yer verdik.

 3- HIV-AIDS

 Cinsel yolla bulaşan ve cinsel hastalık denildiğinde akla ilk gelen HIV-AIDS, dünya genelinde yüksek ölüm oranlarıyla dikkat çekiyor. Tarihteki cinsel yollarla bulaşan hastalıklar listesinde önde yer alan bu hastalık, 1898 yıllarında baş göstermiş ve o günden bu yana yaklaşık olarak 1 milyon kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştır. Cinsel birleşmeyle bulaşmanın yanı sıra, kan yoluyla da bulaşabilen HIV-AIDS, anneden bebeğe geçiş yapabiliyor. Cinsen hastalıklar listesinin en tehlikeli ve risk barındıran hastalığı olan bu hastalıktan korunabilmek için sağlıklı bir cinsel yaşam şarttır.

 4- Trikomonas

 Cinsel birleşmeyle bulaşan en ciddi cinsel hastalıkların başında yer alan Trikomonas, ilk olarak 1836 yılında Alfred François tarafından bulgulandı. Her iki insan cinsinde de görülebilen bu hastalık, daha çok orta yaş gurubunda görülmektedir. Genellikle cinsel ilişkiden 7 ile 21 gün sonra kendini gösteren hastalık, yeşil ve sarı akıntıyla belirtiler çıkarır. Yine idrarda yanma ve gerginlik hissi hastalığın diğer belirtileri arasında yer alır. Teşhis genellikle akıntılar yoluyla konulup, tedavi başlatılır. Dünyanın en tehlikeli cinsel hastalıklar listesinde olan Trikomonas, her yıl on binlerce insana hayatını kaybettiriyor.

 5- Sifiliz (Frengi)

 Bir bakteri enfeksiyonu olarak karşımıza çıkan frengi, cinsel yolla bulaşan tehlikeli hastalıklar arasındadır. Erkek ve kadınlarda görülebilen bu hastalık; anal ve genital bölge yoluyla bulaşmaktadır. Hastalık birden fazla deri hastalığını taklit ettiğinden, teşhis edilebilmesi güçleşmektedir.

 Hastalık üçüncü yani son evresine geldiğinde ise organlara ciddi hasarlar vermeye başlar ve kişinin ölümüne neden olur. Frengi hastalığının kökeninin kimilerince Kolomb'tan sonrasına, kimilerince ise 13.yüzyıla kadar uzandığına dair tartışmalar yaşanmaktadır. Ancak hastalıkla ilgili bilinen en önemli gerçek ise ortaya çıktığı günden bu yana milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açmış olmasıdır.

 Cinsel Hastalıklardan Korunma Yolları Var Mıdır?

 Cinsellik insanlık tarihinden bu yana görülen ama dikkatlice yaklaşılmadığı sürece tehlike arz eden bir eylemdir. Bu hastalıklardan korunmak için ortak elbise kullanmamak, her cinsel aktiviteden önce kondom kullanmak, hastalık dönemlerinde cinsellikten uzak durmak olarak sayılabilir. Daha detaylı bilgiler için geniş çağlı araştırmalar yapabilirsiniz.

Etiketler